Graduate Dinghy Association

Graduate National Championship Winners

Year Nationals Venue Helm Crew Sailing Club Sail Number
2021 TBC - - - -
2020 NO CHAMPIONSHIP - - - -
2019 Stewartby WSC John Clementson Mel Titmus Chipstead 2979
2018 Notts County SC John Clementson Mel Titmus Chipstead 2979
2017 Bolton SC John Clementson Elliot Marks Chipstead 2979
2016 Notts County SC John Clementson Jamie Clementson Chipstead 2979 
2015 Chipstead SC John Clementson Jamie Clementson Chipstead  2979
2014 Chichester YC Tony Cooper Sam Cooper King George 2873
2013 Bala SC Steve Cockerill Harry Kennedy Stokes Bay  3005 
2012 Chipstead SC Steve Cockerill Harry Kennedy  Stokes Bay  3005 
2011 Stewartby WSC Steve Cockerill Harry Kennedy Stokes Bay 3005
2010 Bala SC Steve Cockerill Harry Kennedy Stokes Bay 3005
2009 Chipstead SC Steve Cockerill Liam Gardner Stokes Bay 3000
2008 Chichester YC Steve Cockerill Jack Cockerill Stokes Bay 2873
2007 Bassenthwaite SC Steve Cockerill Jack Cockerill Stokes Bay 2873
2006 Brightlingsea D Hammond R Hammond Ogston 2882
2005 Bala D Hammond R Hammond Ogston 2882
2004 Brightlingsea E Pepper N Pepper Littleton 2901
2003 Bassenthwaite D Hammond R Hammond Ogston 2882 
2002 Chichester Tim Hand J Moore Sutton in Ashfield  2846
2001 Bassenthwaite Alan Gillard Tom Gillard Sheffield Viking 2986
2000 Brightlingsea Tim Hand J Moore  Sutton in Ashfield 2846 
1999 Bala Tim Hand J Moore  Sutton in Ashfield 2846
1998 Filey Tim Hand J Moore  Sutton in Ashfield 2846 
1997 Bassenthwaite Alan Gillard Richard Sault Sheffield Viking 2954
1996 Brightlingsea P Northen Richard Sault Filey 2954
1995 Bala P Northen Richard Sault Filey 2954
1994 Lowestoft M Clinton A Henstock Sutton in Ashfield 2882
1993 Bala N Wakefield H Standing Bough Beech 2962
1992 Poole Adrian Baker M Hall Southampton 2832
1991 Broadstairs G Hughes T Jones Shotton 2771
1990 Aberdovey J Burgoine A Burgoine Bartley 2945
1989 Harwich Adrian Baker R Stead Southampton 2832
1988 Eastbourne Adrian Baker S Barclay Southampton 2832
1987 Aberdovey M Hayden D Lock Crosby 2928
1986 Kinghorn R Hayden P Rowland Crosby 2906
1985 Saundersfoot R Goss A Cushing Frensham Pond 2839
1984 Hythe Steve Cockerill A Taylor Tamworth 2896
1983 Harwich John Hayes J Southworth Southport -
1982 Kinghorn Adrian Baker B Jackson - -
1981 Plymouth R Goss A Cushing Frensham Pond 2839
1980 Llandudno S Teasdale I Teasdale  Monklands -
1979 Felpham R Sims C John  Sutton in Ashfield -
1978 North Berwick S Teasdale  J Millar  Monklands 
1977 Llandudno  S Teasdale  R Millar  Monklands 
1976 Sunderland  K Atkinson  H Atkinson  Elton   736
1975 Saundersfoot  N Walbank A Maclean  -
1974 North Berwick D Weatherhead R Tomkys Ruislip 634 
1973 Grafham  Pete Conway B Conway Ruislip 2097
1972 Hayling Island  Pete Conway  C Allen  Ruislip  2097 
1971 Saundersfoot  Pete Conway C Allen  Ruislip  2097
1970 North Berwick  R Jones M Rowley - -
1969 Llandudno  J Hawker D Edmund-Jones  Frensham Pond  2076
1968  Harwich  Pete Conway  D Weatherhead  Ruislip  634 
1967  Falmouth  J Burgoine A Ford 
1966  Saundersfoot  P Acton M Sellers  Essex  1581
1965 North Berwick C Peggs J Peggs Essex 437
1964  Saundersfoot  D Oddie A Roberts  Fairhaven  1150
1963  Plymouth  D Oddie N J Harper  Fairhaven  1150
1962  Saundersfoot  L Bilton G Glancy  Royal Forth  1450
1961  Plymouth  J Schofield J Schofield  Elton  1099
1960 Aldeburgh D Oddie J Ingham Fairhaven 1150
1959 Abersoch M Allott F Allott Ruislip 634
1958 Stone C R Wyche - Trent Valley 699
1957 Aldeburgh J Prangnell - Frensham Pond 90
1956 Aldeburgh J Goodison - Bensons 271
1955 Frensham Pond W Hollick - Frensham Pond 19